A víz hőhordozóval működő padlófűtés-, mennyezetfűtés-, falfűtés-, mennyezethűtés- és falhűtésrendszerek teljesítményét számos olyan fontos tényező befolyásolja, mint például a hősugárzó felület és a belső tér közötti hőátadási tényező, az elfogadható legkisebb és legnagyobb felületi hőmérsékletek (komfortkövetelmények alapján), a harmatponti hőmérséklet a térben, a csövek és a felületek közötti hőátvitel, a sugárzófelület emissziós tényezője és a felületek közötti besugárzási tényező, valamint a benntartózkodók és a felületek közötti szögtényező.
A felületfűtés, felülethűtés hőátvitelére három fizikai mechanizmus van hatással. A három típus közötti kölcsönhatás határozza meg a hőátvitel jellegét:
· Hővezetés (kondukció)
· Hőátadás (konvekció)
· Hősugárzás
1. ábra Felületfűtés, felülethűtés mechanizmusa
Hővezetés a fűtőközeg vagy hűtőközeg határoló felülete és a hőleadó felület között lép fel. Tisztán hővezetési mechanizmusból álló hőátvitel főleg szilárd testekben alakul ki, és valójában az adott test anyagának tulajdonságai befolyásolják. Példaként említhető a falon, mennyezeten és cipőtalpon keresztül létrejött hőátvitel (1. ábra). A hővezetés közvetlenül befolyásolja a padlófelület és lábfej közötti energiaátvitelt, de a helyiség levegő-hőmérsékletét nem változtatja meg közvetlenül. Fontos hővezetés jön létre a hőhordozó közeg (víz) határoló felülete és a hősugárzó felület (helyiség) között. A hővezetésnek ezt a részét elsősorban a cső típusa (átmérője, falvastagsága, anyaga), a fektetési távolság, a víz térfogatárama (a víz sebessége) és a további vezetőrétegek ellenállása befolyásolja.
Hőátadáson a levegő és a felületfűtés, felülethűtés felülete közötti hőcsere értendő. Természetes és kényszerített hőátadást lehet megkülönböztetni. A hőmérséklet- és sűrűségkülönbség mindig természetes hőátadást hoz létre. Erre tipikus példa a hideg levegő leáramlása hideg ablakfelületek mellett vagy az emberi test körül felszálló meleg levegő. Másrészt egy felületen kényszerített hőátadás lép fel az áramlóközeg nyomásváltozása, például a számítógép vagy a légkezelő rendszer ventilátora miatt. A hőátadásos hőátvitel levegő segítségével megy végbe, így a levegő-hőmérsékletet közvetlenül befolyásolja.
A hősugárzás a hőátvitelnek azt a formáját jelenti, amikor az energia az egyik felületről a másikig elektromágneses hullámok formájában terjed. Ez a hőátadási forma jellemzi leginkább a felületfűtést, felülethűtést. A nagy hullámhosszúságú sugárzás újra fel- (túl-) melegíti a környező felületeket (pl. a bútorok felületét), amellyel közvetve a levegőt is melegíti. A sugárzó fűtés esetén 2-3 °C-kal alacsonyabb levegő-hőmérséklet szükséges ugyanolyan hőérzet eléréséhez, mint radiátoros, konvektoros fűtés esetén. Ez 15-18%-kal kevesebb energia bevitelét igényli. Egyenletesebb lesz a hőleadás, nem fűtünk feleslegesen légteret. Az energiamegtakarítás mértéke annál nagyobb, minél nagyobb mértékű az alacsony közeghőmérséklet melletti sugárzás aránya. A 2. ábrán látható módon a mennyezetfűtés, a falfűtés és a padlófűtés esetében a legnagyobb a mértéke a sugárzásos hőcserének.
2. ábra A sugárzásos hőcsere mértéke a különböző fűtési megoldások esetében
Minél nagyobb a konvekció (a sűrűségkülönbség miatt fellépő légmozgás) mértéke (pl. radiátoros fűtésnél), annál nagyobb a szervezetünk porterhelése. A fűtés bekapcsolásával jóval többet köhögünk, mivel a felszálló por orrnyálkahártyánkat irritálja. Ugyanezt tapasztaljuk, ha a hagyományos klimatizálási megoldásokkal kerülünk szembe. Felületfűtésnél, felülethűtésnél miután lényegesen kisebb a hőmérsékleti lépcső, a hőközlés csökkentett hőmérséklet-emeléssel és -csökkentéssel jár, ezért a por gyakorlatilag nem mozog, nem irritálja légzőszerveinket. Megfelelően méretezett rendszerek esetében azt sem érzékeljük, hogy a hő, a hőelvonás honnan érkezik. Kellemesen érezzük magunkat. Nem jön létre légmozgás, így nem száll a por a lakásban, nem irritálja légzőszerveinket és kevesebbet kell takarítani. Nagyobb lesz a lakás, mert nincsenek radiátorok és belső térben vezetett csövek.
A felület hűtésére is használható. Hideg közeg áramoltatása esetén a felület sugárzással hűt, nem kell a huzathatás jelenségével számolni. A felülethűtés hangtalan, légáramlás nélkül biztosítja a kellemes hőérzetet, s mindössze annyi az igénye, hogy 18 °C-nál magasabb hőmérsékletű vizet juttassunk a rendszerbe, s akkor a párásodástól és a levegő nedvességtartalmának a kicsapódásától, kondenzációjától sem kell tartanunk.
Az általunk forgalmazott PipeLife padlófűtési csővezetékek és PipeLife mennyezet fűtési-hűtési csővezetékek oxigéndiffúzió elleni védelemmel rendelkeznek (3. ábra).
3. ábra PipeLife padlófűtési megoldás
4. ábra PipeLife csőrendszer vakolatba integrálható mennyezetfűtési, mennyezethűtési csőhálózathoz (nedves felület fűtési-hűtési rendszer)
5. ábra PipeLife csőrendszer monolit vasbeton födémbe önthető mennyezetfűtési, mennyezethűtési csőhálózathoz (nedves fektetésű felület fűtési-hűtési rendszer)
6. ábra PipeLife csőrendszer álmennyezetbe szerelhető mennyezetfűtési, mennyezethűtési csőhálózattal (száraz fektetésű felület fűtési-hűtési rendszer)
A PipeLife gyártó egy nagy múltú, nemzetközi vállalat, de a csővezetékek gyártása hazánkban történik. A céljuk a Magyarországon árban is piacképes, rendkívül jó ár-érték arányú padlófűtés-, mennyezetfűtés-, falfűtés-, mennyezethűtés- és falhűtésrendszerek tervezése és kivitelezése, melyben a PipeLife termékcsalád egy tökéletes megoldást nyújt!
Vállaljuk családi házak, lakások, társasházak,
irodák, ipari csarnokok hőszivattyús fűtési-hűtési rendszereinek és központi hővisszanyerős szellőzéstechnikai rendszereinek a
gépészeti tervezését. Igény esetén a tervezést követően mi magunk
is adunk árajánlatot a tervezett gépészetirendszer-kivitelezésre. Amennyiben
felkeltettük az érdeklődését, kérem, forduljon hozzánk bizalommal.
tel.: +36-20-362-8452
e-mail: drkassaimiklos@klima-pest.hu
Dr.
Kassai Miklós PhD.
okl.
gépészmérnök
Épületgépész
tervező
(Kamarai
szám: GT 13-14036)
Energetikai
Tanúsító
(Kamarai szám:
13-50642)
Felelős
műszaki vezető (MV-ÉG)
Műszaki
ellenőr (ME-G)
Építménygépészeti szakértő (SZÉS3)
Épületenergetikai
szakértő (SZÉS6)