A jövő és a jelen egyik legjobb energiatakarékos fűtési megoldását a hőszivattyú jelenti, amely a környezetben rendelkezésre álló energia felhasználását lehetővé teszi. Energia befektetésével a kis hőmérsékletű hő magasabb hőmérsékletre szivattyúzható. Egy egységnyi hajtóenergiával például négy egységnyi (amennyiben a COP = 4) hőt fordítunk hasznos fűtésre. A többlet a környezetből jön, ingyen, lényegében a tárolt napenergia vagy geotermia nyújtotta lehetőségek kihasználásával. A több mint száz éve ismert megoldás különösen az utóbbi ötven évben terjedt el. A megtakarított primer energia és ezzel a csökkenő károsanyag-kibocsátás a remélt és jól elérhető eredmény.
A fűtésienergia-igény Európában igen nagy részarányt képvisel a végső energiafelhasználásban, ezért mindenhol keresik a lehetőséget az alternatív megoldásra, az energiatakarékos fűtésre és a használati meleg vízzel való ellátásra. A hőszivattyús ellátás nagyon kedvező a hagyományos hőellátáshoz képest az egyre dráguló földgáz és tüzelőolaj miatt. A nagyobb költséggel megvalósítható hőszivattyús ellátás a legtöbb helyen néhány év alatt megtérül a hagyományos fűtéshez hasonlítva, ugyanakkor nagy kényelmet ígér a beruházóknak. Hőszivattyúval fűteni és hűteni ugyanis egyaránt lehet. A terjedő padlófűtés, kis hőmérsékletű ellátás és a légkondicionálással összekapcsolható hővisszanyerés lehetősége sok olyan helyen is előtérbe hozta a hőszivattyú-technikát, ahol nem megújuló forrásokkal termelik a villamos energia zömét. Az általános gazdasági fejlődéssel ezért sok új létesítésnél és felújításnál ez a technológia jelenti a legkorszerűbb, leginkább környezetet védő és hosszabb távon leggazdaságosabb fűtési és melegvíz-készítési módot.
A háztartási hűtőgépeket mindenki ismeri, használja. Hőt von el a tárgyakból, hűti azokat, majd a hőt magasabb hőmérsékleten a környezetnek átadja. Mindehhez energiát használ. A cél a hűtés, a hideg előállítása. A hőszivattyú működése szinte azonos, a cél mégis más: hőt vonni el a környezetből, hogy azt magasabb hőmérsékletszintre emelve, fűteni lehessen. Ehhez is energia bevitelére van szükség. A cél a fűtés, a meleg megteremtése.
A hő természetes úton a magasabb
hőmérsékletről az alacsonyabb felé áramlik. De energia felhasználásával -
kihasználva ezeket a természetes hőcseréket is - kisebb hőmérsékletről
nagyobbra lehet a hőt „szivattyúzni". Egy egyszerű, dugattyús sűrítővel
működő „szivattyúzás" elve jól szemléltethető (1. ábra).
1. ábra A
hőszivattyú működési alapelve
A környezetben a kis hőmérsékleten, akár 0-10 °C-on vagy ennél még alacsonyabb hőmérsékleten rendelkezésre álló hővel is el lehet gőzölögtetni különféle hűtőközegeket. Az elpárolgott, gőz-halmazállapotú közeget energia bevitelével össze lehet sűríteni, ezzel a hőmérséklete megnő. A magasabb hőmérsékleten aztán le lehet adni egy hőcserélőn át azt az energiát a kívánt célra, amelyet a környezetből elvontunk és a bevitt energiával kiegészítettünk. A munkaközeg (hagyományos hűtőközeg) ilyen hőleadás mellett lecsapódik, és a csapadék egy fojtószelepen át visszaengedhető az elgőzölögtetőbe. Ez a hőszivattyú körfolyamata, amely lényegében két hőcserélőből (elgőzölögtető és kondenzátor), egy sűrítőből (kompresszor) és egy fojtószelepből (expanziós szelepből) áll.
A hőszivattyút tehát fűtésre, fürdéshez, mosakodáshoz szükséges vízmelegítésre és egyéb hőigény kielégítésére lehet használni, és fordított irányú működéssel hűtésre is, például nyáron.
A bevezetett hajtóenergia többféle lehet: villamos energia, tüzelőanyag- vagy nagy hőmérsékletű hulladékhő. Ennek megfelelően nagyon sokféle műszaki megoldás van. A környezetben sok kis hőmérsékletű hőforrás található, legyen az a levegő, a víz vagy a talaj, mindegyikből el lehet vonni hőt úgy, hogy azt továbbhűtjük, majd a kívánt, magasabb hőmérsékletre emelve megfelelő célra használjuk. Ebben a tekintetben sokféle hőszivattyú van. Természetesen a felhasználás célja szerint is osztályozni lehet ezeket az energiát átalakító berendezéseket. A legnagyobb hatásfoka és a legkisebb beruházási költsége a levegővíz-hőszivattyúnak és a levegőlevegő-hőszivattyúnak van. Ezekkel a rendszerekkel lehet a legtöbb energiát megtakarítani éves szinten és a legtöbb rezsire költött pénzt megspórolni.
A hőszivattyú célja a környezetkímélő,
komfortos hőellátás „ingyen" rendelkezésre álló környezeti energiával.
Egy családi ház fűtése megoldható a környezetben rendelkezésre álló, lényegében
a Naptól eredő megújuló energiahordozóval, hiszen ez a napenergia a levegőben,
a vízben vagy az anyaföldben tároltan mindig ott van, csak ki kell
„szivattyúzni" (2. ábra).
2. ábra A levegővíz-hőszivattyú működése
A hőszivattyú évtizedek óta kipróbált, bevált, érett műszaki megoldás. Ausztriában például minden hatodik újonnan épülő házat ezzel fűtenek. A hőszivattyú könnyen kezelhető, önműködő, zajtalan és megfelelően karbantartható berendezés. Jelentős energia megtakarítását teremti meg, hiszen a fűtés és a használatimelegvíz-készítés energiaigényét közel háromnegyed részben a Nap elégíti ki. Csak a többihez kell energiát vásárolni. A hajtáshoz szükséges villamos energia szintén előállítható megújuló forrásokból.
Tekintettel arra, hogy a végső energiafelhasználásban szinte minden környező országban igen jelentős részarányt képvisel a fűtési és melegvíz-készítési hő, ezért a hőszivattyút, mint környezetkímélő berendezést egyre jobban használják. Nagyon sok fosszilis energiahordozó - köztük a földgáz - helyettesíthető ezzel, így nem csak az importfüggőség mérsékelhető sok országban, hanem a károsanyag-kibocsátás is.
Vállaljuk
családi házak, lakások, társasházak, irodák, ipari csarnokok hőszivattyús
fűtési-hűtési rendszereinek és központi
hővisszanyerős szellőzéstechnikai rendszereinek a gépészeti tervezését. Igény esetén a tervezést követően mi magunk is adunk árajánlatot a
tervezett gépészetirendszer-kivitelezésre. Amennyiben felkeltettük az
érdeklődését, kérem, forduljon hozzánk bizalommal.
tel.: +36-20-362-8452
e-mail: drkassaimiklos@klima-pest.hu
Dr.
Kassai Miklós PhD.
okl.
gépészmérnök
Épületgépész
tervező
(Kamarai
szám: GT 13-14036)
Energetikai
Tanúsító
(Kamarai
szám: 13-50642)
Felelős
műszaki vezető (MV-ÉG)
Műszaki
ellenőr (ME-G)
Építménygépészeti szakértő (SZÉS3)
Épületenergetikai
szakértő (SZÉS6)